A A A

Linia B1 od lotniska w Rudnikach (trasa DK-1) do PO Trębaczew (DK42)

 

 

 

 

 

 

Fragment linii B1 od lotniska w Rudnikach (początek fragmentu to trasa DK1) do Punktu Oporu w Trębaczewie. Na tym odcinku znajduje się bardzo mało Punktów Oporu, największy to Wólka Prusicka. Ciekawostką a w zasadzie sensacją jest to że na tym fragmencie niemcy dozbrajali umocnienia przewoźnymi schronami stalowymi. Niestety taka ilość stali po wojnie nie mogła ujść uwadze miejscowych. Historyczne schrony w większości poszły na złom :(
Jeden z dobrze zachowanych schronów stalowych znajduje się w miejscowości Wąsosz Dolny - można go zwiedzać, chociaż wejście nie należy do najwygodniejszych ;) Ale warto tam wleźć...

Niewątpliwą ciekawostką tego fragmentu linii B1 jest zmiana w budowie Punktów Oporu. PO Wólka Prusicka to ostatnie miejsce gdzie występowały schrony bierne (Regelbau 668, Regelbau 701). Wszystkie rozpoznane kolejne PO na północ od Wólki Prusickiej nie posiadają już schronów biernych. Dziwne, bo praktycznie każdy PO od Podzamcza aż do Wólki Prusickiej posiadał chociaż parę takich schronów.
Dla mnie najbardziej prawdopodobną hipotezą jest ta, że od Wólki Prusickiej (granica GG) budowa linii była prowadzona pod innym dowództwem, które miało inną koncepję obrony - uznało że należy stawiać głównie schrony bojowe. Potwierdzeniem tej tezy może być dobór innych rozwiązań saperskich (schronów bojowych). O ile RS58 i RS67 nadal były szeroko stosowane, to na północ od opisywanego fragmentu zaczynają masowo występować bardziej rozbudowane schrony bojowe - RS69 - niespotykane na fragmencie Podzamcze-Wólka Prusicka.
Być może Punkty Oporu wzmacniano przewoźnymi stalowymi schronami biernymi po których ślad już zaginął?

 

Punkty Oporu na tym fragmencie linii:


- PO Wólka Prusicka - Ciekawy PO, umieszczony na skraju lasu. Większość obiektów dobrze zachowana, niektóre zaśmiecone. Prawdopodobnie znajdował się tu zbiornik na wodę - teraz kompletnie zasypany - pole uprawne. Regelbau668 nr 14 kompletnie zasypany - widać tylko fragmenty betonu i metalowy wlot anteny. Obiekt nr 3 zalany wodą.

29 styczeń 2009
Będąc tam napotkałem autochtona na rowerze, gość na oko 60 lat, jak zwykle wdałem się w rozmowę, bo od miejscowych najwięcej się można dowiedzieć. Na początku ogólna wymiana uprzejmości, kto ja jestem, po co tu przyjechałem itp. Potem były bardziej konkretne sprawy (rozmowa z pamięci rzecz jasna ;).

Ja: A niemcy się tu bronili?
Miejscowy: A panie, wybudowali to i porzucili. Taj jak wybudowali tak wyjechali. Żadnych walk tu nie było, zostawili to jak wybudowali. Tam (pokazując na pola pomiędzy ringstadem nr 7 a nr 9) były wielkie hałdy żwiru. Pamiętam po wojnie jako dzieciak biegaliśmy tutaj. Wszystkie bunkry były wykończone, miały drzwi, na jednym była nawet wieża z czołgu (chodzi o któryś z ringstad 67). Poźniej to ludzie wywieźli na złom. Tam była granica (pokazuje na miejsce na drodze pomiędzy PO a Kuźnicą), jak niemcy tam kogoś złapali to od razu na dołek.
Ja: A tu w pobliżu są jeszcze jakieś bunkry? Może takie małe strzeleckie?
Miejscowy: Nie nic nie ma. W tamtą stronę do Broniszewa to na pewno nie, w lesie tam (pokazuje w kierunku Kuźnicy) też nic nie ma.
Ja: A tam dalej w Kuźnicach?
Miejscowy: A za Kuźnicami były też były takie małe okrągłe (pewnie kochy), ale ludzie je rozbijali na fundamenty do domów. Nic tam nie ma już.

Rozmowa jeszcze chwile potrwała, ale nic ciekawego nie wniosła. Pojechałem za Kuźnice, w lesie jest bardzo dużo okopów, ale poza nimi oraz starym tapczanem nic nie znalazłem. Może wy macie jakieś info gdzie tam mogą być schrony?
Duże podziękowania dla kolegi EgoJack za kordy GPS schronów oraz udostępnienie zdjęć!


- PO Trzebca - w zasadzie trudno to miejsce nazwać Punktem Oporu - brak cięższych schronów bojowych i biernych. Jednak mnogość zachowanych kochbunkrów, jak i znalezione przeze mnie prawdopodobnie 2 baseny na wodę, sugerują że miejsce było przygotowywane na Punkt Oporu. Prawdopodobnie niemcy nie zdąrzyli wybudować tu nic większego, lub obsadzili stanowisko przewoźnymi schronami stalowymi - po których już nie został ślad. Generalnie ciekawe i kryjące tajemnice miejsce do eksploracji.


- PO Niwiska Górne - mały Punkt Oporu chroniony jedynie przez RS58. Brak schronów biernych typu Regelbau.

 


- PO Trębaczew - mały Punkt Oporu chroniony przez RS58 i RS67. Brak schronów biernych typu Regelbau.

 

 

ZOBACZ MAPĘ