A A A

Linia B1 od Punku Oporu w Podzamczu do lotniska w Rudnikach (trasa DK-1)

 

 

 

 

Bardzo ciekawie usytuowany fragment linii B1. Ma ciekawy przebieg południowy fragment - przez malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Początek tego fragmentu ustaliłem na Punkt Oporu w Podzamczu. Dalej na południe od tego punktu linii nie inwentaryzowałem z racjii dużej odległości od miejsca zamieszkania (Częstochowa). Północny fragment tego odcinka miał za zadanie chronić miasto Częstochowa. Linia okala miasto po stronie wschodniej.

Punkt oporu w Podzamczu ciekawie koresponduje ze średniowiecznym zamkiem. Można w skrócie powiedzieć - wczorajsze i przedwczorajsze rodzaje umocnień tuż obok siebie ;)
Dalej mamy Punkty Oporu usytuowane głównie na wzgórzach Jurajskich, broniące strategicznych miejsc - głównie dróg dojazdowych, które umożliwiały szybkie przemieszczanie się wojsk wroga.

 

Są to kolejno:


- PO Żerkowice - mały Punkt Oporu. Na wzgórzu znajdują się 3 RS58, jeden RS67 i zbiornik na wodę. Jakiś czas temu koledzy ładnie odkopali RS58. Z tego co pamiętam znajduje się tam nawet tablica informacyjna.


- PO Podlesice-Hucisko - nie do końca rozpoznane. Prawdopodobnie były to dwa osobne punkty oporu, na razie w celach roboczych "wziąłem je" jako jeden. Na obszarze znajdują się  4 obiekty typu RS58 i jeden RS67 znajdujące się w dość sporej odległości od siebie


- PO Kotowice - mały Punkt Oporu na wzgórzu koło Kotowic. Dobrze zachowane Regelbau668. Nr 2 - ładnie widać drążenie wykopu pod niego w skale wapiennej. Niestety ktoś w środku pomalował go na różowo... Nr 3 - również świetnie zachowany Regelbau668 w wersji z peryskopem. 2 Regelbau 58c i 67. Bardzo dobrze zachowany zbiornika na wodę - nr 1.


- PO Jaworznik - punkt Oporu, który dopiero czeka na dokładne zinwentaryzowanie. Na razie udało mi się znaleźć 3 Regelbau668. Wszystkie są dobrze zachowane, jest możliwe wejście do środka, ale przez wąskie wykopy.Od kolegi CoVoX dostałem lokalizację czterech RS58, jednak brak czasu nie pozwolił na ich dokładne "obadanie"


- PO Żarki - główne schrony PO Żarki znajdują się na górze Parchowatka, świetne pole ostrzału na pobliskie drogi. Regelbau668 nr 4 bardzo dobrze zachowany, możliwość bezproblemowego wejścia do środka. Schron wyposażony w peryskop. Dobrze widoczne pozostałości okopów. Na górze widoczne również wykopy pod kolejne schrony. W pobliżu, po zachodniej stronie drogi 793, znajduje się fundament radaru luftwaffe FuMg-65 Würzburg-Riese - nr 21 na mojej mapie. To rzadkość warta zobaczenia. Więcej na temat tego radaru - http://de.wikipedia.org/wiki/W%C3%BCrzburg-Riese, niestety strona po niemiecku. PO Żarki leży w bezpośrednim sąsiedztwie PO Jaworznik.
Specjalne podziękowania dla kolegi CoVoX za kordy GPS schronu nr 3, 5, 6, 7, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 oraz podstawy pod radar nr 21


- PO Ciecierzyn-Turów - jeden z najciekawszych, największych i najlepiej zachowanych PO na linii B1 w okolicach Częstochowy. Bardzo rozbudowany, pierwotnie chronił dostęp do Częstochowy drogą obecnie nr 46. Dobrze zachowane umocnienia polowe (okopy). Duże schrony niezasypane, można swobodnie wejść do środka. Atutem jest mała ilość śmieci - punkt znaduje się w lesie, raczej mało kto się tu zapuszcza. Znajdują się tu nieukończone Regelbau 668 z peryskopem - brak zabetonowanego żeliwnego szybu peryskopu - przygotowana kwadratowy otwór (obiekty nr 2 i nr 8). Pozostałe Regelbau 668 nie były wyposażone w peryskop.
Ładnie zachowane Regelbau 701 oraz Ringstand-y. Ciekawostką związaną z tym punktem jest to, iż po wojnie ukrywali się tu "bandyci" (pewnie niedobitki AK), i jedyne walki rozgrywały się tu właśnie po wojnie - pomiędzy owymi "bandytami" a Ubecją.


- PO Mstów broniący drogi na Częstochowę. Spory PO znajdujący się na wzgórzu na wschód od Mstowa. Z tego co wiem, tu na pewno toczyły się walki w styczniu 1945 roku. Rosjanie jednak szybko przełamali ten Punkt Oporu i wkroczyli do Częstochowy. Umiejscowienie punktu bardzo dobre - świetne pole ostrzału na drogę do Częstochowy (teraz 786). Niestety większość schronów jest zasypana w dużym stopniu - brak możliwości wejścia do Regelbau701 - nr7. Regelbau 668 zasypany - widoczny tylko zarys, oraz otwór pod peryskop. Ringstand 67 - nr 9 na mapie, dość dobrze zachowany i widoczny. Znajduje się tu również zbiornik na wodę (nr 8 na mapie) - też mocno zarośnięty.


- PO Rudniki - PO Rudniki ulokowany bezpośrednio w sąsiedztwie wojskowego lotniska Luftwaffe w Rudnikach. Na lotnisku znajdowała się silna obrona P-lot. Większość obiektów jest zasypana, możliwe wejście do Regelbau 701 nr 10. Wejście do Regelbau 701 nr 11 zasypane. Dobrze zachowane Regelbau 668, jednak wejście bardzo utrudnione - wąskie wykopane dziury, przez które trzeba się przeciskać. Niestety sporo obiektów znajduje się na terenie cementowni Rudniki - brak do nich dostępu. Na pewno wiem że są tam 3 Regelbau 701. Znajdował się tam też duży schron dowodzenia nieznanego typu, który został zniszczony przy budowie cementowni.
Samo lotnisko, zbudowane przez niemców na potrzeby luftwaffe, też kryje wiele ciekawych obiektów. Nie są one wprawdzie bezpośrednio związane z linią B1 - raczej z samym lotniskiem. Na teren lotniska można spokojnie wejść - nikt nie powinien was przegonić. Na mapie symbolem "?" zaznaczyłem parę z ciekawych obiektów.
Podziękowania dla Pana Czarka z Konina za pokazanie lokalizacji schronów nr 12, 13 i 14.
Specjalne dzięki dla kolegi Jacka, za mapkę i opis dojazdu do obiektów nr 15, 16, 7, 8, 9, 10, 11


ZOBACZ MAPĘ