Witam na mojej stronie...
... poświęconej niemieckiej linii obrony (stellung) B1.
Od zawsze interesowały mnie wszelkie zagadnienia związane z drugą wojną światową, a szczególnie technika militarna i fortyfikacyjna, jaka towarzyszyła walkom w tym okresie. Szukałem w internecie informacji na temat umocnień i schronów w okolicy Częstochowy i zauważyłem, że o ile schrony polskie w Częstochowie są dokładnie zinwentaryzowane i opisane, o tyle niemieckie schrony i umocnienia polowe, wchodzące w skład przebiegającej nieopodal Częstochowy linii obrony B1 - nie.
Jest wiele na internecie cząstkowych informacji o tej linii obrony. A to na jakimś forum można przeczytać o schronie znajdującym się tu lub tam. Jest strona kolegów (http://www.fortyfikacje.yoyo.pl/ ) o Punkcie Oporu Ciecierzyn-Turów. Ale nie znalazłem kompleksowego opracowania na temat przebiegu tej linii. Mało tego - na forach, czy też na stronach www opisy umiejscowienia schronów są niedokładne, mapy rysowane odręcznie, często "na oko".
Dlatego też postanowiłem wszystkie znalezione w internecie i zdobyte przez siebie informacje umieścić w jednym miejscu - właśnie na tej stronie. Moim celem jest zinwentaryzowanie wszystkich obiektów wchodzących w skład linii B1 wraz z ich kordami GPS. Oczywiście chodzi o fragment linii B1 przebiegającej w okolicach Częstochowy.
Na stronie znajdziecie dokładne mapy obiektów linii B1, które tworzę w google. Każdy obiekt jest sfotografowany, podane są również dokładne koordynaty GPS każdego z obiektów - dzięki temu możecie je znaleźć w terenie.
Szukam info o obiektach których nie ma naniesionych na mapy. Więc jeśli masz info o jakiś ciekawych obiektach militarnych w rejonie Częstochowy - napisz do mnie - pomóż tworzyć mapę linii B1.
04-12-2011
Aktualizacja strony
Wreszcie strona doczekała się kompleskowej aktualizacji :)
Duża aktualizacja strony. Zamiast cząstkowych map poszególnych Punktów Oporu wstawiłem duże mapy obejmujące fragmenty linii B1.
Na dzień dzisiejszy są to mapy:
- od Punktu Oporu w Podzamczu do lotniska Rudniki (trasa DK1)
- od trasy DK1 do Punktu Oporu w Trębaczewie (droga DK42)
28-12-2014
Aktualizacja strony
3 lata bez aktualizacji...
No nie do końca. Od czasu do czasu aktualizowałem mapy google (sól tej strony). Niestety w międzyczasie okazało się że google "ulepszyło" swoje mapy, co zaowocowało że wiele punktów straciło zdjęcia. Niestety ta zmiana jest nie do otworzenia dla mnie, dlatego większość dawno temu znalezionych schronów utraciła zdjęcia w "dymkach" na mapie google.
Wprawdzie sam już nie mam możliwości biegać w terenie i szukać kolejnych schronów ale znaleźli się godni następcy.
Bardzo z tego miejsca dziękuję koledze Darkowi B. - który niezmordowanie wprost na rowerze przemierza linię B1 w poszukiwaniu kolejnych schronów. Dzięki jego pracy udało się odnaleźć wiele nowych obiektów i umieścić je na mapie. Jeszcze raz - BARDZO DZIĘKUJĘ!!!