A A A

Budowa linii

Linia B1 (OKH Stellung B1) składała się głównie z lekkich umocnień polowych. Podstawą oczywiście były okopy, skąd żołnierze prowadzili ostrzał.


Co jakiś czas w linii okopów ustawiane były schrony żelbetowe dla jednego strzelca typu Kochbunkier. Przedpole ostrzału zabezpieczały zasieki z drutu kolczastego. Istotnym elementem linii był rów przeciwczołgowy (Panzergraben) - jego doskonale widoczne pozostałości można oglądać w okolicach Mstowa.

 



Niektóre fragmenty przedpola linii były zaminowane. Szacuje się że głębokość linii B1 miała około 400 metrów.



Do dnia dzisiejszego pozostało niewiele śladów tych umocnień. Czasami w lasach można spotkać fragmenty okopów, lub też samotny Kochbunkier. Te pozostałości pozwalają na określenie dokładniejszego przebiegu fragmentów linii B1. Niestety z racji swoich niewielkich rozmiarów i relatywnie niskiej wagi, wiele kochbunkrów zostało zniszczonych, jako niewygodne obiekty znajdujące się na posesji lub na polu uprawnym. Do dnia dzisiejszego zachowały się te, które są na uboczu i nikomu nie przeszkadzają.

DSC_0618 DSC_0621 DSC_0626

Zniszczony kochbunkier w okolicy Mstowa

 

DSC09684 DSC09683

Ślady okopów - PO Ciecierzyn - Turów



PUNKTY OPORU
Znacznie ciekawsze i widoczne po dziś dzień pozostałości linii B1 to tzw. Punkty Oporu (niem.: Stutzpuntk). Niemcy budowali umocnione Punkty Oporu w strategicznych miejscach obrony - w okolicach dróg dojazdowych, czy też chroniące ważne z punktu militarnego miejsca. Przykładem jest np. wojskowe lotnisko w Rudnikach gdzie powstał spory Punkt Oporu. Kolejny strategiczny punkt to Żarki - broniący drogi, oraz ustawionego w pobliżu radaru artylerii przeciwlotniczej Flak - Wurzburg Riese.


Punkty Oporu pełniły również rolę stanowisk dowódczych. W czasie nalotu lub innych zagrożeń, oficerowie chronili się w Regelbau 668, skąd mogli obserować sytuację za pomocą peryskopu (tylko w regelbau 668 wyposażonych w peryskop) - z tego co zauważyłem, w każdym PO przynajmniej jeden Regelbau 668 był wyposażony w peryskop. Każdy Regelbau 668 posiadał również radiostację, wylot anten to dwie charakterystyczne rury metalowe na górze schronu, zabezpieczone betonowymi stożkami.


PO posiadały schrony strzeleckie do ognia dookrężnego (typu ringstand). Dla CKM typu MG34 lub MG42 - Ringstand 58c. Niektóre PO posiadały schrony uzbrojone w wieże czołgowe z działem - Ringstand 67.
Największymi schronami w PO były schrony bierne (typu understand) - dla załogi (dowódzctwa) Regelbau 668, czy też chroniących działa PAK i amunicję - Regelbau 701. Opisy schronów występujących na linii B1 znajdziecie w dziale TYPY OBIEKTÓW
Wszystkie obiekty Punktów Oporu istnieją do dnia dzisiejszego i można je bez problemu zwiedzać. Większość jest zaśmieconych, niektóre kompletnie zasypane. Ale nadal do większości można wejść i samemu podziwiać ich budowę.
W opisie Punktów Oporu na mojej stronie są podane dokładne kordy GPS każdego z obiektów - jeśli macie ochotę - zapraszam w teren.